Felsőbikarét
A Felsőbikarét Budapesten található; Angyalföldnek a Rákos-pataktól északra Újpestig, a Váci út és Béke utca közötti területe.
E területnek a Göncöl utca Babér utca, Tomori utca és a Mosoly utca közötti része volt a híres Tripolisz. Tripolisz egyes vélemények szerint az itt található kocsmáról, a Kocsma a Tripoliszhozról, mások szerint az olaszok 1930-as afrikai hadjáratáról, a tripoliszi háborúról kapta a nevét.
Ez a terület Angyalföld híres-hírhedt területe volt rossz közbiztonsága miatt. 16 épületből álló egyemeletes függőfolyosós és földszintes kislakásos bérházak álltak itt. A hetvenes évek végén lebontották a régi öreg házakat, és új panellakásokat építettek. A terület fokozatosan szépült, jelenleg a Gyöngyösi sétány az egyik legkedveltebb, legtisztább területe a kerületnek. A Felsőbikarétre települt több általános iskola, illetve a jelenlegi Németh László Nyolcosztályos Gimnázium, Magyarország rendszerváltás utáni első nyolcosztályos gimnáziuma.
A területen az 1970-es években a gyerekeknek közlekedési park, tanuszoda, játszóterek alakultak, de ezen a területen található még Angyalföld családi házas övezete is. A gimnáziumtól 2 sarokra a József Attila Művelődési Központ az ötvenes években, mint Rákosi Mátyás Kultúrház jelentős hétvégi táncos eseményeket rendezett a fiatal munkásosztálynak. A 60-as, 70-es években már mint József Attila Művelődési Központ tánctanfolyamokat, kerámia, képzőművészeti, zenei és egyéb kulturális tanfolyamokat indított, tartott. Itt oktatott Haraszti Andorné (Gréti néni) tánctanár, éveken keresztül meghatározva a 70-es évek ifjúságának tánctudását. Generációk látogatták az itt működő "Kuli" néven működő mozi műsorait. Közkedvelt kikapcsolódása volt a környék lakóinak.
Nem messze a kultúrháztól született és élt Radics Béla gitáros. Együttesei a Korong, Sakk-matt, Tűzkerék, Taurus voltak, ezekben olyan neves zenésztársakkal dolgozott együtt, mint Demjén Ferenc, Balázs Fecó, Som Lajos, Brunner Győző.
|