A városfal
Legkorábbi formája
A keleti oldala a Városház utca, Károlyi utca sarok, Reáltanoda utca, Cukor utca vonalában haladt, északi sarka pedig a Szervita téren volt, ahonnan a Dunáig vezetett. Ez az erődítmény már a tatárjárás előtt is létezett, mert legkorábbi nyomait az 1241-es események előtti rétegekben találták meg. Ehhez a falhoz járult még az a másik fal, amit három nap alatt építettek fel, éppen a közeledő tatárok hírére, de a két vonal együtt sem volt képes megvédeni a várost.
A falak a tatárjárás után nem épültek újjá, mert a király Pest lakóit védettebb helyre, a budai várba akarta telepíteni. A városfal egyes szakaszai azonban megmaradhattak, mert határvonalként szolgáltak Pest, Szenterzsébetfalva és Bécs-Újbécs között.
15. század
1443 és 1479 között épült fel az első, a városfalakkal párhuzamosan futó védőrendszer, amely már a külvárosok egy részét is a falak közé vonta. Ilyen külváros volt például Szentfalva. Ezzel Pest területe több, mint a duplájára nőtt, 23 hektárról 55 hektárra, az erődítés hossza pedig 2,2 km volt.
A kapuk a fő kivezető utaknál nyíltak. Az új városfalat 1493-ban említik először, de a kapukat csak a 16. században. A Vác, Hatvan és Kecskemét felé vezető utak kapui (Váci kapu, Hatvani kapu, Kecskeméti kapu)négyzetes alaprajzúak és többemeletesek voltak. Közöttük, ahol a fal vonala megtört félkörös tornyok helyezkedtek el, és a falakhoz vizesárok, földvédművek és rondellák is csatlakoztak. Kiépülése nyomán tűnt el a korábbi fal és annak egyéb elemei. A mai Kálvin térnél, illetve a Régiposta utca és Váci utca találkozásánál lévő korábbi tornyokat is ekkor bontották el.
A török kortól napjainkig
Ez az új városfal sem tudott azonban ellenállni a törököknek. A török korban a városfal nem változott lényegesen, csak palánk csatlakozott hozzá. Buda 1686-os visszafoglalásakor igen romos állapotba került, hasonlóan a lakóépületekhez.
A város hamarosan túlnőtte, egyes szakaszait beépítették a készülő új házakba. A folyamatot a 19. század elejétől a Szépítő Bizottság is támogatta. Mára csupán a falaknak csupán néhány részlete maradt fenn a Múzeum körút egyes házainak belső udvarain.
|