CET
A CET-Budapest egy készülő kulturális- és bevásárlóközpont Budapest IX. kerületében, félúton a Szabadság és a Petőfi híd között, közvetlenül a Duna-parton, a pesti oldalon. Köznyelvi elnevezése a hivatalos nevéből és alakjából ered: „(üveg)bálna”.
Építészeti karaktere
Az „üvegbálna” a 19. században épült, de a 20. század végére erősen leromlott állagú Közraktárak közé-mellé épül. A terv az eredeti közraktárépületek mintegy 60%-át tartja meg. Az északon átrium lefedésből induló, délre bálnafej formájúvá dudorodó bővítmény egyetlen a Duna hossztengelyével párhuzamos, dinamikus forma.
Építése
Az építészeti engedélyezési terveket Kas Oosterhuis holland építész és Lénárd Ilona építészirodája (az ONL Hungary Kft.) készítette, akik beruházói pályázaton nyerték el a megbízást.
A Ferencvárosi Önkormányzat Építésügyi Hatósági Csoportja 2009. január 9-én adta ki a komplexumra a jogerős építési engedélyt.
A komplexum magántőkéből épül, de a telekkel együtt fővárosi tulajdonban marad, és a fővárosé lesz a bérleti díj is. Az üzemeltetői jogok azonban a beruházóé maradnak 35 évre. Szintén a beruházóé lesz a 8 évig változó, majd fix összegű szolgáltatási díj. A beruházás értéke 7,6 milliárd forint, de a beruházó 300 millió forintot rákölt az épület környékének kialakítására. Az épületegyüttes nettó összterülete megközelíti a 23 ezer négyzetmétert.
Az építés körüli vitás kérdések
Az építés alatt felmerültek bizonyos problémák, amik az tervező-építész és a beruházó közötti kapcsolat megszakadásához vezettek. A viták oka a különleges építési technológia, a várható költségek és a kivitelezői tapasztalatok voltak. Az engedélyezési és tendertervek elkészülte után az eredeti építésszel megszakadt a kapcsolat, de a beruházó szerint az épület így is megfelelő minőségben készül. Az építész Budapesti Építész Kamara Szakmafelügyeleti Bizottságához fordult, amely vizsgálta az épületegyüttesen építési engedélyezési tervekhez képest a kivitelezés során történt változtatásokat, megállapította a kiviteli tervek generáltervezőjének hiányát és a kialakult helyzetet.
Az épület beruházója a Porto Investment, akik 2010 márciusában úgy nyilatkoztak, hogy a kulturális központ 2010 novemberében fog megnyílni. Az építkezés azonban csúszik, a tervek szerint a használatbavételi engedélyt még 2010-ben megkapja az épület, a nyitás 2011 nyarára várható.
2011. január 24-én a főváros vezetése sajtóközleményt adott ki, melyben bejelentették, hogy a Főpolgármesteri Hivatal vizsgálatot indított amiatt, hogy az épületet már 2010 augusztusában át kellett volna adni.
|