A Becsület Napja
Az első megemlékezést, mely akkor még felvonulás volt a Clark Ádám térről a Budai Várba[1] a Györkös István vezette Magyar Nemzeti Arcvonal rendezte meg 1997. február 11-én. 1998-ban és 1999-ben a rendezvényt a Kapisztrán téren tartották, a várban, továbbra is a Magyar Nemzeti Arcvonal szervezésében, Györkös vezetésével. Az 1999-es megemlékezést követő, az angyalföldi Viking Klubban megrendezett koncertsorozat közben rohamrendőrök lepték el a szórakozóhelyet és igazoltatni kezdték az ott tartózkodókat. Ebből kis idő múlva nézeteltérés, majd verekedés alakult ki, aminek hatására a rendőrök ideiglenesen visszavonultak, míg további rohamrendőrök nem érkeztek a helyszínre. Megérkezésük után több személyt is őrizetbe vettek, valamint az időközben a helyszínt elhagyó bőrfejűeket is megpróbálták begyűjteni a környező utcákból. Végül gyorsított eljárásban még a hónap végén hat résztvevőt ítéltek nyolc hónap, két évre felfüggesztett szabadságvesztésre[2], illetve a Viking Klub rendezvényének szervezőit is perbe fogták közösség elleni izgatás vádjával. Utóbbiakat Grespik László védte a bíróságon[3] Az incidenst követően az Orbán-kormány alatt nem volt több becsületnapi megemlékezés.
A következő megemlékezést már a 2005-ben betiltott és feloszlatott Vér és Becsület Kulturális Egyesület (VBKE) rendezte meg 2003. február 11-én, a Kossuth téren. A becsület napját azóta a Hősök terén, évről évre növekvő számú résztvevővel, de minden évben megtartják, amihez 2005-től kezdve az 1945-ös budai kitörési kísérlet pontos útvonalán haladva és időben is azonosan indulva emléktúrát is szerveznek.
A rendezvény résztvevői többnyire különböző európai országból érkezett neonácik (vagy ahhoz hasonló ideológiát vallók), illetve az ezen nézetekkel szimpatizáló II. világháborús veteránok, vagy azok leszármazottai. Többségében magyarok, de előfordulnak köztük németek, britek, hollandok, csehek és bolgárok is. Az elmúlt években állandó vendég lett a Német Nemzeti Demokrata Párt, melynek valamely tagja rendre beszédet is mond az esemény kapcsán.
A rendezvény szervezői a Vér és Becsület Kulturális Egyesület (VBKE) feloszlatása után az NS-FRONT -korábban Hazáért Egység Mozgalom (HEM)- elnevezésű tömörülésben résztvevő szervezetek lettek.
A Becsület Napja megemlékezsorozat része a Kitörés 60 elnevezésű emlék- és teljesítménytúra. A ’’Börzsöny Akciócsoport’’ által szervezett eseményen a résztvevők a kitörés órájában elindulva, éjszaka, a hegyeken át megteszik azt a 60 km-es utat, melyet elődeik is megtettek, hogy elérjék a német-magyar vonalakat.
2011-ben a tiltások ellenére a Pax Hungarica Mozgalom rendezte meg.
|